Olkusz

Kto uszył twoje jeansy? W jakich warunkach pracował? Robiąc zakupy, decydujesz o warunkach pracy i życia ludzi na całym świecie. Bądź odpowiedzialnym konsumentem!


Zapraszamy na wydarzenie w Olkuszu związane z Międzynarodowym Tygodniem Edukacji Globalnej. Na celownik weźmiemy Etyczną Modę i Sprawiedliwy Handel. W programie projekcje filmów tematycznych, ciekawe wykłady, praktyczne warsztaty z art-recyclingu oraz "wymienialnia" ubrań.

 

 

R O Z W A Ż N I E   I   M O D N I E

 


KIEDY: 13 listopada 2010 od 10.00 do 16.00

GDZIE: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu,

ul. F. Nullo 29b, 32-300 Olkusz

 

W PLANIE 


FILMY (SALA NR 1)


  • 10.00-11.30: Projekcja filmu "Chiny w kolorze blue" (90’) - Wyczerpująca praca za 20 groszy na godzinę. Piekło stworzone na ziemi. I nadzieja na lepsze życie. "Chiny w kolorze blue" to opowieść o ciemnej stronie chińskiego zagłębia produkcyjnego.
  • 13.05-13.35: Projekcja filmu dokumentalnego "We shop who pays?" poświęconego zagadnieniu odpowiedzialnych zakupów (30’)
  • 13.45-14.35: Projekcja filmu "Mardi Gras made in China" (50’) Materiał o przejawach współczesnego kapitalizmu. Konfrontuje postawy producentów i konsumentów, nieświadomych procesu powstawania dóbr.

 


 

 

GARŚĆ INFORMACJI


11.45-13.00 oraz 14.30 – 16.00

  • Spotkanie z ekspertem  -  poświęcone kwestiom m.in. etycznej mody, odpowiedzialnych zakupów i świadomej konsumpcji.

 


 

 

WARSZTATY (SALA nr 2)


10.00 – 16.00 warsztaty art - recyklingu:

 

  • Nauka robienia biżuterii ze starych T-shirtów
  • Warsztat z robienia toreb i torebek ze starych T-shirtów i nie tylko...

 

Bedziemy się bawić różnymi materiałami i robić coś z niczego. Pokażemy Ci pare technik wykorzystywania pozornie niepotrzebnych już rzeczy. Zapewniemy wszelkie materiały, ale miło będzie jeżeli przyniesiesz ze sobą swoje stare T-shirty.

 


 

 

 

WYMIENIALNIA UBRAŃ


11.00 – 14.00 - Targowisko różności


Przynieś swoje ubrania, biżuterię, torebki, itp. rzeczy w których już nie chodzisz i wymień się z kimś innym. W ten sposób łatwo i bez kosztów masz niepowtarzalną szansę na odświeżenie swojej szafy :) 

 

SPRAWIEDLIWY HANDEL


Kawa i Herbata Fair Trade - Przez cały czas będzie dostępna dla uczestników kawa i herbata pochodząca ze sprawiedliwego handlu. Każdy będzie miał okazję spróbować napojów pochodzących ze "sprawiedliwych upraw" i dowiedzieć, czym jest idea Fair Trade.

 

 


 

 

Podejmując tego typu działania chcemy zachęcić do odpowiedzialnych zakupów, wzbudzić refleksję nad wartością ubrań poprzez ukazanie rzeczywistego sposobu ich powstawania, pokazując tym samym jak niewiele trzeba żeby coś co już się znudziło nie trafiło na śmietnik, tylko stało się dla kogoś innego nową ulubiona rzeczą.

 

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które podejmuje tak istotne dla funkcjonowania współczesnego świata zagadnienia. Aktywne uczestnictwo w zaplanowanych działaniach pozwoli Wam w sposób łatwy nabyć wiedzę dotyczącą problemów rozwoju na świecie. Jest to niezwykła szansa na ukazanie problemów globalnych w ich lokalnym wymiarze, bliskiemu każdemu z nas.

 

Najważniejszym wyzwaniem, które stawiamy sobie za cel jest pokazanie uczestnikom globalnych współzależności oraz poszukiwanie potencjalnych rozwiązań problemów wspólnych dla całej ludzkości. Szczególnie zależy nam na poruszeniu kwestii odpowiedzialnej konsumpcji.

 

 

Serdecznie zapraszamy!


 

Projekt Globalnie-odpowiedzialnie. Wydarzenia otwarte w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej są współfinansowane w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2010 r.